Jak zrobić lawę w kubku?

folder_openEksperyment domowy
commentBrak komentarzy
eksperyment domowy lawa w kubku

Eksperyment domowy  – Lawa w kubku! To doskonały sposób na zrozumienie podstawowych zasad fizyki i chemii, jednocześnie dostarczając mnóstwo zabawy. Zapraszam do przygotowania kilku prostych składników i odkrycia, jak można z nich uzyskać spektakularny efekt wizualny.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest obserwować prawdziwą lawę, ale w bezpiecznym, domowym środowisku? Dzięki temu prostemu eksperymentowi, możecie przekształcić ciekawość waszego dziecka w pasjonującą naukową przygodę. Przeprowadzenie eksperymentów naukowych w domu to fantastyczny sposób na wprowadzenie dzieci w fascynujący świat nauki. To prosty, ale efektowny sposób na zainteresowanie nauką poprzez zabawę w domowej kuchni. Doświadczcie wspólnie, jak nauka może ożyć na Waszych oczach!

Eksperyment domowy lawa w kubku – materiały

 • wysokie szklane naczynie
 • ok 50ml wody
 • barwniki spożywcze
 • ok 150ml oleju
 • tabletka musująca

Instrukcja wykonania eksperymentu domowego – lawy w kubku

 1. Nalej wody i dodaj barwnik: Do wysokiego naczynia wlewamy około 50ml wody i zabarwiamy ją barwnikiem spożywczym.
  wlewamy wode do naczynia
  wlewamy wode do naczynia
 2. Dodaj olej: Następnie wlewamy jakies 150 – 200ml oleju i odstawiamy na chwilkę.
  dodajemy olej
  dodajemy olej
 3. Tabletka musująca: Gdy nasze ciecze się rozdzielą dodajemy tabletkę musującą.
  lawa w kubku eksperyment domowy
  dodajemy tabletkę musującą
 4. Obserwuj eksperyment: Wydzielający się dwutlenek węgla daje nam efekt lawy!

Jeżeli opis nie jest dla Ciebie jasny, skorzystaj z naszej multimedialnej instrukcji obejrzyj film!

Czego się nauczyliśmy z tego eksperymentu?

Eksperyment pokazuje, jak różne substancje o różnych gęstościach zachowują się w jednym środowisku. Woda i olej nie mieszają się ze sobą, ponieważ olej jest mniej gęsty niż woda i dlatego pozostaje na jej powierzchni. Dodanie tabletki musującej do wody z olejem pokazuje, jak reakcja chemiczna (tu: roztwarzanie tabletki musującej) może prowadzić do fizycznych zmian w układzie. Tabletki musujące wydzielają dwutlenek węgla, który tworzy bąbelki gazu przemieszczające się przez olej, imitując lawy. Eksperyment jest także dobrym przykładem na to, jak naukę można zobrazować w prosty i angażujący sposób, co jest szczególnie ważne w edukacji dzieci.

Czy ten eksperyment domowy jest bezpieczny? – oczywiście!

 • Bezpieczeństwo: Eksperyment jest całkowicie bezpieczny i nie wymaga specjalnych środków ostrożności. Najlepiej zrobić go w kuchni.
 • Nadzór dorosłych: Eksperyment powinien być przeprowadzany pod nadzorem osób dorosłych, gdyż używany olej może zostać omyłkowo wypity przez dziecko, a tabletka musująca zjedzona.
 • Odzież ochronna: Pamiętaj o fartuchu, rękawiczkach oraz okularach ochronnych!

Eksperyment domowy – lawa w kubku – podsumowanie

W naszym domowym eksperymencie z „Lawą w kubku” udało się zilustrować, jak proste domowe składniki mogą współdziałać, by tworzyć fascynujące zjawiska. Kluczowe momenty tego doświadczenia obejmowały zrozumienie zachowania cieczy o różnych gęstościach, takich jak woda i olej, które nie mieszają się ze sobą. Dodanie barwników spożywczych pozwoliło na obserwację ich rozprzestrzeniania się w wodzie, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło proces. Głównym elementem eksperymentu było jednak dodanie tabletki musującej, której reakcja z wodą wyzwoliła dwutlenek węgla. Ten gaz w formie bąbelków przemieszczał się przez warstwę oleju, tworząc efekt przypominający lawę. To nie tylko spektakl wizualny, ale także praktyczna lekcja na temat gęstości, mieszaniny cieczy oraz reakcji chemicznych.

Okryj chemiczne przygody w Akademii Chemika w Bydgoszczy!

Czy Wasze dziecko jest małym odkrywcą z zamiłowaniem do nauki? Czy fascynuje Was świat chemii, pełen niesamowitych eksperymentów i odkryć? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to Akademia Chemika w Bydgoszczy jest właśnie tym miejscem, którego szukacie! Oferujemy niezapomniane doświadczenia edukacyjne, łącząc zabawę z nauką w sposób, który przekroczy Wasze oczekiwania. Nasze zajęcia są starannie projektowane, aby rozwijać ciekawość naukową u dzieci w każdym wieku. Akademia Chemika znajduje się w Osielsku, zaledwie 5 km od Bydgoszczy. Zapraszamy do odwiedzenia nas i odkrycia magii chemii razem z nami – nawiguj.

zajęcia dla dzieci bydgoszcz
zajęcia dla dzieci bydgoszcz zajęcia z chemii

U nas zorganizujesz również fascynujące urodziny dla dzieci. Nie przegap okazji, aby Twoje dziecko stało się częścią ekscytującej społeczności młodych naukowców. Odkryjcie razem świat chemii, który zaskakuje, uczy i inspiruje. Zapisy są otwarte, a miejsca szybko się wypełniają! Skontaktuj się już dziś. Wszystkie dane kontaktowe znajdują się w zakładce kontakt.

Tags: olej, woda

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki