Magiczny taniec kolorów

folder_openEksperyment domowy
commentBrak komentarzy
eksperyment domowy z użyciem płynu do mycia naczyń

Eksperyment domowy z płynem do mycia naczyń – Magiczny taniec kolorów! Pozwól swojemu dziecku odkryć tajemnice codziennych przedmiotów i substancji, jak płyn do mycia naczyń, w niesamowitym, kolorowym eksperymencie.

Przeprowadzenie eksperymentów naukowych w domu to fantastyczny sposób na wprowadzenie dzieci w fascynujący świat nauki. To prosty, ale efektowny sposób na zainteresowanie nauką poprzez zabawę w domowej kuchni. Doświadczcie wspólnie, jak nauka może ożyć na Waszych oczach! W tym eksperymencie dowiecie się jakie ma działanie płyn do mycia naczyń!

Eksperyment domowy z płynem do mycia naczyń – materiały

 • Płaski talerz – będzie służyć jako płótno dla naszego kolorowego spektaklu
 • Mleko – jego cząsteczki tłuszczu i białka zagrają główne role w naszym eksperymencie
 • Barwniki spożywcze – które ożywią nasze płótno
 • Płyn do mycia naczyń – klucz do rozpoczęcia magicznego tańca kolorów
 • Patyczki higieniczne – nasze narzędzie do dyrygowania spektaklem

Instrukcja wykonania eksperymentu domowego

 1. Przygotuj scenę: Na płaski talerz wylej warstwę mleka, tak aby pokryła całą jego powierzchnię. To będzie nasze płótno.
  eksperyment domowy nalewanie mleka na talerza
  nalewanie mleka do talerza
 2. Dodaj kolor : Ostrożnie umieść krople barwnika spożywczego w różnych miejscach na mleku. Obserwuj, jak rozprzestrzeniają się, tworząc kolorowe wzory.
  eksperyment domowy - dodawanie barwnika do mleka
  dodawanie barwnika do mleka
 3. Rozpocznij spektakl: Zanurz koniec patyczka higienicznego w płynie do mycia naczyń, a następnie dotknij nim powierzchni mleka blisko kropli barwnika.
  eksperyment domowy - zanurzanie patyczka namoczonego w płynie do mycia naczyń
  zanurzanie patyczka namoczonego w płynie do mycia naczyń
 4. Obserwuj eksperyment: Kiedy płyn do mycia naczyń zetknie się z mlekiem, natychmiast zacznie rozbijać cząsteczki tłuszczu, co spowoduje, że barwniki zaczną tańczyć i tworzyć hipnotyzujące wzory.

Jeżeli opis nie jest dla Ciebie jasny, skorzystaj z naszej multimedialnej instrukcji obejrzyj film!

Czego się nauczyliśmy z tego eksperymentu?

Jak działa płyn do mycia naczyń w tym eksperymencie? Płyn do mycia naczyń działa jako detergent, który rozkłada większe cząsteczki tłuszczu zawarte w mleku na mniejsze. To sprawia, że barwniki spożywcze, które są lżejsze i rozpuszczalne w wodzie, mogą swobodnie przemieszczać się po powierzchni mleka, tworząc fascynujące i dynamiczne wzory. Jest to nie tylko wspaniała zabawa, ale również ciekawa lekcja chemii, pokazująca działanie detergentów oraz interakcje między różnymi substancjami.

Czy ten eksperyment domowy jest bezpieczny? – oczywiście!

 • Bezpieczeństwo: Eksperyment jest całkowicie bezpieczny i nie wymaga specjalnych środków ostrożności, ale najlepiej przeprowadzać go na tacy, aby uniknąć zabrudzenia.
 • Nadzór dorosłych: Eksperyment powinien być przeprowadzany pod nadzorem dorosłych, gdyż używany płyn do mycia naczyń może zostać omyłkowo wypity przez dziecko.
 • Odzież ochronna: Pamiętaj o fartuchu, rękawiczkach oraz okularach ochronnych!

Eksperyment domowy – magiczny taniec kolorów – podsumowanie

W naszym domowym laboratorium odkryliśmy, jak proste składniki, takie jak mleko, barwniki spożywcze i płyn do mycia naczyń, mogą współpracować, tworząc spektakularne efekty wizualne. Kluczem do tego eksperymentu jest działanie płynu do mycia naczyń jako emulgatora, który rozbija większe cząsteczki tłuszczu zawarte w mleku na mniejsze. To z kolei pozwala lżejszym i rozpuszczalnym w wodzie barwnikom spożywczym na swobodne przemieszczanie się, tworząc dynamiczne i hipnotyzujące wzory.

Okryj chemiczne przygody w Akademii Chemika w Bydgoszczy!

A może Twoje dziecko jest małym odkrywcą, które marzy o tym, aby stać się naukowcem? Może fascynuje Was świat chemii, pełen niesamowitych eksperymentów? Jeśli tak, to Akademia Chemika w Bydgoszczy jest miejscem, którego szukacie! Zapewniamy tu niezapomniane doświadczenia edukacyjne, które połączy zabawę z nauką w sposób, o jakim nie śnieliście. Nasze zajęcia są projektowane by rozwijać ciekawość naukową u dzieci w każdym wieku. Nasza Akademia Chemika mieści się w Osielsku – zaledwie 5km od Bydgoszczy – nawiguj.

warsztaty chemiczne w bydgoszczy akademia chemika
warsztaty chemiczne w bydgoszczy akademia chemika

Nie przegap okazji, aby Twoje dziecko stało się częścią ekscytującej społeczności młodych naukowców. Odkryjcie razem świat chemii, który zaskakuje, uczy i inspiruje. Zapisy są otwarte, a miejsca szybko się wypełniają! Skontaktuj się już dziś. Wszystkie dane kontaktowe znajdują się w zakładce kontakt.

Tags: barwnik, mleko, płyn do mycia naczyń

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki